Zum Inhalt springen

Plzeňský kraj

Plzeňský kraj

Plzeňský kraj: region kultury, sportu a piva

V posledních letech se stal Plzeňský kraj jedním z nejúspěšnějších regionů v České republice (1. místo v soutěži Nejlepší místo k životu) i v celé Evropě (2. místo v soutěži Evropská města a regiony budoucnosti 2014/15 ve skupině východní Evropy).    Plzeňský kraj se rozkládá na jihozápadě České republiky. Na severozápadě sousedí s Karlovarským krajem, na severu s Ústeckým krajem, na severovýchodě se Středočeským krajem a na východě s Jihočeským krajem.

Nejdelší hranici má s Bavorskem na jihozápadě. Velmi výhodná je jeho poloha mezi Hlavním městem Prahou a západoevropskými městy. Ve městě Plzni jsou dvě veřejné vysoké školy, Západočeská univerzita a Lékařská fakulta Karlovy univerzity v Praze. Obě vysoké školy jsou známé vysokou kvalitou výuky a díky zaměření svých studijních oborů a předmětů přitahují studenty nejen z Plzeňského kraje, ale i z ostatních regionů celé České republiky a zahraničí. V regionu se nachází i Česká zemědělská univerzita se svým Poradenským centrem Klatovy (veřejná vysoká škola) nebo Metropolitní univerzita Praha – centrum Plzeň (soukromé univerzitní centrum). Krajské a univerzitní město Plzeň se považuje především za město kultury, sportu a piva.

V oblasti kultury se pozornost soustřeďuje na projekt Evropské město kultury – Plzeň 2015. Kromě toho se v Plzni každoročně konají i české a mezinárodní dny, například. Dny Bedřicha Smetany, Loutkový a alternativní divadelní festival Josefa Skupy Plzeň, Mezinárodní bienále kresby a Finále Plzeň – Festival českých filmů. K nejznámějším sportovním klubům patří fotbalový klub FC Viktoria Plzeň (mistr ČR mimo jiné v letech 2016 a 2018), hokejový klub HC Škoda Plzeň (mistr ČR v roce 2013) a klub házené Talent M.A.T. Plzeň (mistr ČR v letech 2014-2016). Nejznámější je ale Plzeň díky světově proslulému pivovaru Pilsner Urquell, v němž se od roku 1842 pivo plzeňského typu, „plzeň“, tedy Plzeňský Prazdroj, vaří.